NEM KÖTELEZŐ EREJŰ LERAKÁSI ÚTMUTATÓ TÉRKÖVEKHEZ ÉS LAPOKHOZ
Kötőanyag nélküli (zúzalékágyba történő), illetve kötőanyagos (habarcságyba történő) lerakás esetén az ÖNORM B 2214 előírásai, valamint az RVS 08.18.01 és az RSV 03.08.63 feltételei érvényesek. A szakszerű kivitelezés garantálja a felület vízelvezetését és a szép végeredmény alapját képezi! Ne építsen be olyan termékeket, melyeken látható sérülések vannak.
NEM KÖTELEZŐ EREJŰ ÚTMUTATÓ A KIEMELÉS, AZ ALÉPÍTMÉNY-TÜKÖRALJZAT ÉS A FELÉPÍTMÉNY TEHERHORDÓ RÉTEGEINEK ELKÉSZÍTÉSÉHEZ
Kiemelés
Már a kiemelés során vegye figyelembe a teherhordó rétegek helyi adottságoktól, valamint a várható terheléstől függő magasságát (ld. 3. és 4. ábra), továbbá a megfelelő szegély szükségességét (erőelosztó szegély). Ha a lerakott kövek nincsenek szilárdan befogva a széleken, „elvándorolhatnak”, ami egyenetlen fugák kialakulásához vezethet. Ezért a kiemelés legyen kb. 20–30 cm-rel szélesebb, mint a lerakni kívánt felület.
A térkőfelület kiszámítása
A térkőfelület kiszámítása során a raszterméretet használva 1 cm-es szélső fugát vegyen figyelembe a csatlakozásoknál.
Alépítmény-tüköraljzat
A kiemelt felületet pl. lapvibrátorral vagy hengerrel kell szilárdra tömöríteni, melynek során legalább 0,5%-os hosszirányú és (vízáteresztő talajok esetében) legalább 2%-os, ill. (vízátnemeresztő talajok esetében) 4%-os keresztirányú lejtést kell figyelembe venni az alépítmény-tüköraljzat vízelvezetéséhez. Ez hosszirányban 0,5 cm-es, keresztirányban pedig 2 cm-es, ill. 4 cm-es magasságkülönbségnek felel meg 1 méterre számítva. Ha a térkőfelület épülethez csatlakozik, a lejtést az épülettől elfelé kell kialakítani.
Vízátnemeresztő, pl. agyagos talajok esetében érdemes a vízelvezetéshez hosszirányban dréncsövet elhelyezni az alépítmény-tüköraljzat alá, melyet pl. 16/32 mm szemcseméretű vízelvezető zúzalékkal és geotextíliával kell körbevenni, továbbá szivárgóaknába, csatornába stb. kell bekötni. Ha vízelvezető csatornákra van szükség, a csatlakozásokat már
ekkor figyelembe kell venni.
Kötőanyag nélküli alsó teherhordó réteg
Szükség esetén a felépítmény első részeként kb. 30–70 cm vastag, kötőanyag nélküli, a zúzalékból vagy kavicsból készült, 0/50–0/63 mm szemcseméretű, alsó teherhordó réteget kell felhordani az alépítmény-tüköraljzatra, melyet (legfeljebb 15 cm-es) rétegenként lapvibrátorral vagy hengerrel tömöríteni kell. Az alépítmény-tüköraljzat lejtését ebben a rétegben is ugyanúgy ki kell alakítani.
A későbbi ásási munkák elkerülése érdekében az alsó teherhordó réteget először csak olyan mértékben kell feltölteni, hogy kellő magasság maradjon a szegély számára (= kb. 20 cm-es betonlábazat plusz a szegélykő magassága), és el lehessen helyezni a szegélyköveket. Ha a szegélykő felső élének a térkőfelület felett kell elhelyezkednie, azt figyelembe kell venni a számítás során. A szegély beépítése előtt célszerű az egyes térkősorokat (a fugákat figyelembe véve) kirakni a szegély pontos távolságának meghatározására, hogy elkerülhetőek legyenek a vágási munkák. A térkőfelület építményhez való csatlakozása esetén 1 cm fugatávolságot kell hozzáadni (a hőtáguláshoz).
Szegély
A szegély megfelelő kialakítása paliszádok, szegélykövek, univerzális kőlapok vagy tömbkövek használatával érhető el. A köveket C16/20 minőségű szerelőbetonba kell elhelyezni. A szegélyeket úgy kell kivitelezni, hogy elosszák az erőket. Minden szegélyt vízmértékkel függőlegesbe kell állítani. A hátsó támaszték magasságának a teljes magasság kb. 2/3-ának kell lennie (lásd 2. ábra). A térkő és a fugák átnedvesedésének vagy szennyeződésének elkerülése érdekében a szegély talaj felőli oldala lefedhető fóliával vagy geotextíliával, és olyan háttöltéshez való anyag használható, mely lehetővé teszi a víz elfolyását. A beton kb. 24 órás kikeményedési ideje után a kötőanyag nélküli alsó teherhordó réteg elkészült. Figyelem: Ne végezze a tömörítést túl közel a szegélykövekhez, nehogy véletlenül meglazítsa azokat.
Szegély
- Szegély (pl. univerzális szegélykő, kerti szegély)
- Hátsó támasztékos betonlábazat
- Térkő
- Zúzalékágy
- Kötőanyag nélküli felső teherhordó réteg
- Kötőanyag nélküli alsó teherhordó réteg
- Alépítmény-tüköraljzat
NEM KÖTELEZŐ EREJŰ LERAKÁSI ÚTMUTATÓ KÖTŐANYAG NÉLKÜLI ÉPÍTÉSI MÓD ESETÉN
Térkövek, burkolólapok, kötéskövek, gyeprácskövek és vízelvezető kövek lerakási útmutatója.
Felső teherhordó réteg kötőanyag nélküli építési mód esetén
A kötőanyag nélküli alsó teherhordó rétegre kötőanyag nélküli, 0/22–0/32 mm szemcseméretű kavicsból, kb. 15–20 cm vastag felső teherhordó réteget kell felhordani. Legalább 0,5%-os hosszirányú lejtéssel, legalább 2%-os keresztirányú lejtéssel és optimális tömörítéssel el is készült a finomszemcsés tüköraljzat. Ennek során a felület egyenletességbeli eltérései legfeljebb 15 mm-esek legyenek 4 m-es szintezőléccel mérve. Fontos, hogy a teljes felépítmény vízáteresztő legyen.
Zúzalékágy
A kötőanyag nélküli felső teherhordó rétegre kb. 2/4, 3/5 vagy 2/8 mm szemcseméretű, 3–6 cm vastag zúzalékágyat kell lazán és egyenletesen felhordani kiegyenlítőrétegként. Segédeszközként 3–6 cm vastag csövek vagy lécek használata vált be, melyeket a kötőanyag nélküli felső teherhordó rétegre kell helyezni, fel kell tölteni zúzalékkal, majd léc segítségével lejtésben le kell húzni, végül el kell távolítani. Térkövek esetében vegye figyelembe a térkőágy plusz vastagságát, mivel az a tömörítés után még kb. 1 cm-rel lesüllyed. A lehúzott zúzalékágyat tilos tömöríteni, és arra rálépni sem szabad, ezért mindig csak akkora felületet húzzon le, amennyit egy nap alatt le tud rakni.
Ha a tárolás és szállítás során történő védelem céljából műanyag granulátum található a lapok között, azt a lerakás előtt szakszerűen ártalmatlanítani kell, semmilyen körülmények között nem seperhető be a fugákba.
Lerakás
Az egyik sarokban, derékszögben, lehetőség szerint a felület legmélyebb pontján kezdje el a lerakást, és feszítsen ki zsinórt segédvonalként. Természetes anyagú termékként a térkövek/térkőlapok színe változatos lehet. Ezért egyszerre mindig több raklapról és rétegből, ill. Big Bag zsákból kell kivenni. Így kiegyensúlyozott és szép színkép érhető el, továbbá elkerülhető a színek egy helyre való koncentrálódása. Ne építsen be olyan köveket, melyeken látható (szállítási stb.) sérülések vannak. Ügyeljen arra, hogy a köveknek felső és alsó oldaluk van. A finomszemcsés felső oldal (kopóréteg) biztosítja, hogy fokozottan kopásálló legyen a térkő. Ezért ügyeljen a kövek helyes lerakására. Lapok esetében ügyeljen arra, hogy azok teljes felületükön felfeküdjenek a zúzalékágyra.
Mivel a lerakott felület azonnal járható, mindig attól elfelé végezze a munkát.
Ügyeljen rá, a kellő méretű körbefutó fugára (lásd az 1. ábrát is). A formátumtól és a követelménytől függően 5–8 mm a minimális fugaszélesség (az ÖNORM B2214 szerint). Túl kicsi távolság esetén széllepattogzás következhet be, mely nem jelent termékhibát, hanem a szakszerűtlen lerakásra vezethető vissza. 2–3 méterenként ellenőrizze a fugakép egyenletességét léc vagy zsinór segítségével. Adott esetben elszíneződést nem okozó műanyag kalapáccsal vagy térkősorrendezővel igazíthatja be a köveket.
Nagy méretű lapok lerakása esetén már a lerakás során ügyeljen a felület szintjének egyenletességére (lásd az FQP nagy méretű lapokról szóló irányelvét a www.steinwerke.at weboldalon). A későbbi, tömörítéssel történő kiegyenlítés csak nagyon nehezen kivitelezhető.
Amennyiben a köveket fix adottságok, pl. aknák, ereszek vagy falak miatt méretre kell igazítani, térkővágó vagy térkőroppantó gépre lesz szüksége. Különösen a burkolólapok esetében használható jól a vizes vágógép. A méretre vágás során kerülje a kis méretű illesztődarabokat, a hegyes szögű ékeket és az L alakú vágott darabokat. A vágás során keletkező porból és vízből álló szennyeződést azonnal teljeskörűen le kell mosni a termék felületéről, hogy a későbbi foltosodást elkerüljük.
Fugázás kötőanyag nélküli építési mód esetén
Néhány fotónkon termékmintafelület látható, ezért nincsenek kitöltve a fugák. A fugákat mindig ki kell tölteni.
A) FUGÁZÁS HOMOKKAL
Homokot, kavicsos homokot vagy zúzalékport átlósan kell a fugákba seperni, amikor a felület száraz. A 0/2 mm és a 0/4 mm közötti szemcseméretű fugázóhomok a megfelelő. A kivirágzások elkerülése érdekében ne használjon mészkövet. A Friedl ásványi fugakitöltő használatát javasoljuk. Részletesebb információk és előnyök a termékoldalon találhatók. A szükséges mennyiség a fugák arányától (szélesség, mélység, mennyiség) függően változik.
A csak gyalogos közlekedésre alkalmas, 6 cm-nél vékonyabb lapok esetében elszíneződést nem okozó műanyag kalapáccsal többször és ismételten meg kell ütögetni a térkőlapfelületet a szélek mentén (ne használjon lapvibrátort), majd újból fel kell tölteni és be kell iszapolni a teljesen feltöltött fugák elérése érdekében.
Térkövek esetében a fugázott és megtisztított felületet megfelelő lapvibrátorral száraz állapotban tömöríteni kell, egyszer hossz-, egyszer keresztirányban, kívülről befelé haladva. Olyan lapvibrátort használjon, amelyen elszíneződést nem okozó műanyag rátét van. A tömörítést követően még egyszer teljes magasságban fel kell tölteni és be kell iszapolni a fugákat.
Tisztítsa meg a felületet és távolítsa el a felesleges fugázó anyagot. A tisztítás elmaradása esetén a maradék anyag tartósan szennyezheti a kő felületét. A teljes teherbírás csak akkor garantált, ha a fugák teljesen fel vannak töltve fugázó anyaggal.
B) FUGÁZÁS FRIEDL ÁSVÁNYI FUGAKITÖLTŐVEL
Beépítési javaslat
- Gondoskodjon róla, hogy a kövek, ill. lapok felülete tiszta és száraz legyen. Öntse az ásványi fugakitöltőt alacsony magasságból a felületre, majd oszlassa el seprűvel és seperje be a fugához képest átlósan. Töltse fel teljesen a fugákat az ásványi fugakitöltővel.
- A csak gyalogos közlekedésre alkalmas lapok esetében pl. elszíneződést nem okozó műanyag kalapáccsal többször és ismételten meg kell ütögetni a térkőlapfelületet a szélek mentén, majd újbóli fel kell tölteni azt a teljesen feltöltött fugák elérése érdekében. Az összes többi Friedl kő, ill. térkőlap esetében a megtisztított kő-, ill. lapfelületet száraz állapotban tömöríteni kell, egyszer hossz-, egyszer keresztirányban, kívülről befelé haladva, majd ismét teljesen fel kell tölteni a fugákat.
- Tisztítsa meg a felületet lombfúvóval vagy finom seprűvel, hogy eltávolítsa a felesleges fugázó anyagot. A tisztítás elmaradása esetén a maradék anyag tartósan szennyezheti a kő felületét.
- Finom vízköddel nedvesítse meg az ásványi fugakitöltőt.
- Hagyjon a természetes kötőanyagnak a hőmérséklettől függően 5–10 percet az aktiválódásra.
- Telítse a fugákat óvatosan, bő vízsugárral. Ehhez ne a fugákra, hanem a kőre irányítsa a vízsugarat. Telítés után folytassa a kő-, ill. lapfelületek tisztítását vízzel, míg a fugázó anyag összes maradványát el nem távolítja. Ezzel tartósan elkerülheti a szennyeződéseket. A fuga kikeményedése az időjárástól és a hőmérséklettől függően történik.
A Friedl ásványi fugakitöltő maximális stabilitásának elérése érdekében a fuga teljes mélységét ki kell tölteni, és az anyagnak teljesen ki kell keményednie. Vízelvezető élek és folyóvíz esetén megfelelő óvintézkedéseket kell foganatosítani a fugák kimosásának megakadályozására.
A fugák karbantartása során az előbbiekben említett beépítési javaslat szerint kell eljárni, de az ismételten feltöltendő fugának legalább 1 cm mélyen üresnek kell lennie. A térkőfelület tisztítása során ügyeljen arra, hogy ne mossa ki az ásványi fugakitöltőt.
A kötőanyag nélküli építési mód felépítése
- Térkő
- 3 és 6 cm közötti vastagságú zúzalékágy – 2/4, 3/5 vagy 2/8 mm-es szemcseméret
- 15 és 20 cm közötti vastagságú, kötőanyag nélküli felső teherhordó réteg – szemcseméret: pl. 0/22 és 0/32 mm közötti
- Esetleg kötés nélküli alsó teherhordó réteg (ha szükséges) – szemcseméret: 0/50 és 0/63 mm közötti (fagyvédő anyag), ahol a szükséges rétegvastagság az altalajtól és a várható terheléstől függően 30 és 70 cm közötti
- Alépítmény-tüköraljzat
NEM KÖTELEZŐ EREJŰ LERAKÁSI ÚTMUTATÓ KÖTŐANYAGOS ÉPÍTÉSI MÓD ESETÉN
csak gyalogos közlekedésre alkalmas felületeknél, pl. teraszon és medenceszegélyként használt lapok esetében
A keresztkötésben való lerakás a feszültség által okozott repedésekre kevésbé hajlamos, mint a fél- vagy a harmadkötésű lerakás, különösen cementkötésű habarccsal való fugázáskor.
Általánosságban azt javasoljuk, hogy minden lerakási minta esetében rugalmas, feszültségcsökkentő fugakitöltő anyaggal, pl. az Ardex által gyártott MorTec SOFT** anyaggal történjen a fugázás. Amennyiben cementkötésű, merev fugázásra van szükség, a lerakás csak keresztkötésben történhet. A préselt burkolólapok (pl. Largo, Classic burkolólap, Cadea) tartósan rugalmas fugázóanyaggal történő fugázásánál a felső oldal éleit lerakás előtt le kell csiszolni (pl. kerámia csiszolókővel).
Felső teherhordó réteg kötőanyagos építési mód esetén
A lapok kötőanyagos építési móddal (habarcságyba történő) lerakásához a kötőanyag nélküli alsó teherhordó rétegre 10–20 cm fagyálló, az RVS 08.18.01 irányelv XF1 követelményének megfelelő vízelvezető betont kell felhordani, majd azt könnyű (kb. 80 kg-os) lapvibrátorral tömöríteni kell. Ügyeljen a legalább 0,5%-os hosszirányú és a legalább 2%-os keresztirányú lejtés kialakítására. A szerkezettől függő csatlakozási, tágulási és mozgási fugákat figyelembe kell venni.
A kötőanyagos építési mód felépítése
- Teraszlap
- Ragasztó
- Kb. 3 és 6 cm közötti vastagságú habarcsréteg – fagyálló, trasstartalmú, vízelvezető habarcs
- Kb. 10 és 20 cm közötti vastagságú kötőanyagos felső teherhordó réteg – XF1 fagyálló vízelvezető beton az RVS 08.18.01 szerint
- Esetleg kötés nélküli alsó teherhordó réteg (ha szükséges) – szemcseméret: 0/50 és 0/63 mm közötti (fagyvédő anyag), ahol a szükséges rétegvastagság az altalajtól függően 10 és 50 cm közötti
- Alépítmény-tüköraljzat
A habarcságyba történő lerakás során a felső teherhordó réteg vízelvezető betonjának teljesen és tartósan stabilnak, valamint zsugorodásoktól mentesnek kell lennie (azaz legalább 3–5 naposnak kell lennie, mely időtartamot alacsony hőmérsékletek esetén meg kell hosszabbítani, a gyártó által megadott pihentetési időt figyelembe véve), mivel a szerelőbeton zsugorodása a lapok leválásához vezethet. A feldolgozási hőmérséklet nem lehet 5 Celsius-fok alatt. Magas hőmérsékletek esetén gondoskodni kell a párolgás elleni védelemről (pl. fólia használatával), és be kell tartani a habarcs, a ragasztó, valamint a fugázó anyag feldolgozási irányelveit.
Habarcsréteg
A vízelvezető betonra kb. 3–6 cm vastag, fagyálló, trasstartalmú vízelvezető habarcsból (pl. Baumit PflasterDrainmörtel plus GK 4** vagy GK 8**) készült habarcsréteget kell felhordani földnedves konzisztenciában. A megfelelő tapadás elérése érdekében a habarcsréteg előállításával párhuzamosan erőzáró kötést kell kialakítani megfelelő ragasztó, pl. Baumit FlexSteinkleber Weiss S1** fogazott simítóval való, teljes felületre történő felhordásával a lapok alsó felületére, melynek során nem csökkenhet a habarcságy vízelvezető hatása (ld. 5. ábra). Elszíneződést nem okozó műanyag kalapáccsal való kopogtatással azonnal ki kell egyenlíteni a magasságkülönbségeket.
Habarcsfuga esetén 8 és 15 mm közötti méretűnek kell lennie a fugaszélességnek; a szerkezettől függő csatlakozási, tágulási és mozgási fugákat figyelembe kell venni. A tartósan rugalmas Ardex MorTec SOFT** fugakitöltő anyag használata esetén a fugák mérete lehet csupán kb. 5 mm, és nincs szükség tágulási hézagok kialakítására.
Ne építsen be olyan lapokat, melyeken látható (szállítási stb.) sérülések vannak. A vágási munkákhoz megfelelő gépeket, pl. térkővágót vagy vizes vágógépet kell használni. A vágás során keletkező porból és vízből álló szennyeződést azonnal teljeskörűen le kell mosni a termék felületéről, hogy a későbbi foltosodást elkerüljük. A lerakás során felváltva vegye le a lapokat a különböző raklapokról, hogy megőrizze a természetes megjelenést, és elkerülje a színek egy helyre való koncentrálódását (gyártásból adódó színkülönbségek).
Megfelelő bekenés
Fogazott simítóval hordja fel a ragasztót a teljes felületre.
Fugázás kötőanyagos építési mód esetén
A felület fugázása legkorábban a lerakás után egy nappal kezdhető el.
Habarcsfuga: A fugázás előtt alaposan nedvesítse be a lapokat. A lapok fugázásához fagyálló, trasstartalmú fugázóhabarcsot, pl. Baumit PflasterFugenmörtel** terméket kell használni. A habarcsmaradványokat és a cementfátyolt azonnal el kell távolítani a lapok felületéről. A habarcsfugával és az Ardex által gyártott MorTec SOFT** anyaggal történő fugázással kapcsolatos részletes információkat lásd a „Teraszlapok lerakása kötőanyagos építési móddal” című videóban.
Tipp: Azért, hogy pl. kávé, olaj, vörösbor, kipufogó gázok által okozott szennyeződés esetén könnyebben tisztíthatók legyenek a lapok, javasoljuk, hogy a Duoprotect DP30 szer felvitelével impregnálja a lapokat a lerakást követően, feltéve, hogy nincsenek gyárilag felületvédelemmel (Duoprotect DP30 vagy Duoprotect DP60) ellátva. Az impregnálószert csak azután hordja fel, hogy az ágyazó- és a fugázóhabarcs kellően kiszárad (a fugázás után kb. 30 nappal).
**Vegye figyelembe a gyártó feldolgozási utasításait.
Minden információ ajánlás, melyet tapasztalataink alapján készítettünk a feldolgozó, ill. a vásárló támogatására. Ez nem mentesíti a vásárlót az alól, hogy saját maga ellenőrizze a tervezett felhasználási célra való alkalmasságot. Minden adat előzetes bejelentés nélkül módosítható.
Minden lerakási és feldolgozási útmutató tájékoztató jellegű.